Sbor dobrovolných hasičů

Sbor dobrovolných hasičů Mokrá byl založen v lednu roku 1901. Důvod k založení sboru byly dva požáry, k nimž došlo v prosinci roku 1900. Pravděpodobně se v obou případech jednalo o žhářský útok. K prvnímu požáru došlo 23. prosince, kdy byla zničena chalupa pana Patáka. O tři dny později 26. prosince žhář zaútočil znovu a plameny zcela zničily stavení pana Možného a pana Šmerdy. Při druhém z požárů pomáhalo s uhašením osm členů Sboru dobrovolných hasičů z Líšně. Díky této pomoci se požár nerozšířil v uličce, kde měly domky střechu pokrytou slaměným doškem. Za podpory líšeňských hasičů se 20 mužů z Mokré odhodlalo vytvořit vlastní sbor. Velitelem se stal nadučitel Karel Neubauer. 

Obec, která měla tehdy 86 čísel, zakoupila stříkačku, taženou koňmi za 1520 korun, ruční stříkačku za 700 korun, obleky, sekyry a přilby. Příprava probíhala každou neděli a celkem se uskutečnilo 24 letních a 8 zimních cvičení. Dne 29. června 1901 proběhlo slavnostní svěcení stříkačky, současně se svěcením sochy sv. Jana, která byla postavena u nově upraveného rybníčku. Kmotrou byla paní Marie Zouharová. Stříkačka byla uskladněna u starosty Rudolfa Patáka až do roku 1905, kdy bylo postaveno hasičské skladiště (dnes budova vinotéky).  

V minulosti měli naši bratři hasiči k dispozici postupně několik kusů zajímavé techniky, v Mokré byl například Zil, Robur, nebo Tatra 805, později Avia, nebo Liaz RTHP. Členskou základnu dříve tvořilo i družstvo žen. Hasičská zbrojnice, dříve hasičské skladiště byla nejprve ve staré Mokré, později v budově dnešního obecního úřadu, pod názvem požární zbrojnice, po roce 1989 hasičská zbrojnice a od roku 2001 je hasičská zbrojnice na sídlišti pod knihovnou, tak jak ji známe. Náš sbor se věnuje aktivně požárnímu sportu, kde se můžeme chlubit spoustou sportovních úspěchů, jak z dnešní doby, tak samozřejmě i z minulosti. 

Ta dlouhá cesta je lemována i řadou výjezdů k různým událostem, kde naši pradědové, dědové, otcové, nebo strýcové hrdě pomáhali všude tam, kde bylo zrovna potřeba. V osmdesátých a devadesátých letech bylo poměrně dost výjezdů na požáry lesního porostu a často se jezdilo na požáry stohů slámy. 

V dnešní době převažují spíše výjezdy k technickým událostem, jako je například odstranění stromů, nebo čerpání vody. Náš sbor má svoje místo i na kulturním poli. Pomáháme při pořádání různých kulturních akcí, jako je pálení čarodějnic, den dětí, nebo uctění památky M. J. Husa. Tradičně pořádáme hasičský ples, nebo hasičskou soutěž.       

„Bohu ke cti, bližnímu ku pomoci.“     

Michal Janků, starosta SDH Mokrá
                                           

Vedení sboru dobrovolných hasičů

  • Starosta sboru: Michal Janků
  • Náměstek starosty: Pavel Kolář
  • Velitel sboru: Michal Fasura
  • Jednatel sboru: Jaroslav Machek
  • Hospodář sboru: Tomáš Kříž

 

Kontakty

  • E-mail: sdhmokra [at] seznam [dot] cz
  • Starosta SDH: Michal Janků, tel.: 606 296 287
  • Velitel SDH: Michal Fasura, tel.: 774 902 376

Fotogalerie