Co dělat, pokud narazíte na podezřelou osobu?

Setkání s podezřelou osobou na veřejném prostranství může být nepříjemné a znepokojující. V takové situaci je důležité zachovat klid a jednat s rozvahou. Následující kroky vám pomohou zajistit vaši bezpečnost a mohou případně pomoci i ostatním.

 

1. Zachovejte klid
Prvním, důležitým a zároveň obtížným krokem je zachovat klid. Panika může zhoršit situaci a snížit vaši schopnost racionálně přemýšlet a jednat. 

 

2. Zůstaňte v bezpečí
Pokud osoba působí nebezpečně, udržujte si od ní bezpečnou vzdálenost. Nechoďte blíž a nevstupujte s osobou do kontaktu jen proto, abyste situaci lépe prozkoumali. Vaše bezpečnost je na prvním místě.

 

3. Pokuste se objektivně zhodnotit situaci
Co dělá podezřelá osoba? Její chování může být zvláštní, ale nemusí nutně znamenat hrozbu. Zaznamenejte si detaily, jako je vzhled, oblečení, chování a případně i vozidlo, kterým přijela. Pokud je to bezpečné a neohrozí to vaši situaci, zkuste si zapamatovat a zaznamenat (nafotit, natočit) detaily o podezřelé osobě a jejím chování. Tyto informace mohou být užitečné pro policii při vyšetřování.

 

4. Informujte policii 
Pokud situace vypadá nebezpečně nebo se osoba chová agresivně, zavolejte na tísňovou linku (v České republice číslo 158) a informujte policii o podezřelé osobě. Poskytněte policii co nejvíce informací o podezřelé osobě a situaci.

 

5. Zůstaňte s ostatními
Pokud je to možné, zůstaňte ve skupině s ostatními lidmi. Být ve skupině zvyšuje vaši bezpečnost.

 

Pamatujte, že vaše bezpečnost je na prvním místě. Je lepší být opatrný a případně upozornit na podezřelou osobu, než riskovat vlastní bezpečnost nebo bezpečnost ostatních.

Fotogalerie